Haevyl Impulse 450 ml (juice)

Reviewed by 7 users

The most important protection of the human body is immunity. This cannot be achieved without a clean and functional digestive tract. One of the key products of LAVYcosmetics is Haevyl Impulse, a refreshing drink concentrate with a tonic effect. It effectively cleanses and regenerates the entire digestive tract, strengthens the intestinal microbiome, harmonizes the pH of the human body, suppresses the yo-yo effect during diets and significantly strengthens the immune system. Thanks to this, it has become one of the most successful Lavylites products in more than 30 countries.

€106.50
 • Availability 500 ks cladding, (at your home in 1 - 2 days)
 • Producer Lavylites
 • Product code LAVY_130
 • Full description
 • Write to us (Answers 3)
 • Rating (7)
 • Videos

Full description


Exceptional regenerative properties

This is a technologically advanced product in the form of a monthly drinking bark. Haevyl Impulse cleanses the digestive tract of years of sediment, fungus and parasites, activates the intestinal villi through which nutrition enters the bloodstream and makes your body feel a surge of new energy.

Compared to conventional preparations, this is not a drastic detox, but a much gentler pleasant and natural harmonisation process, thanks to which it has a beneficial effect not only on your internal organs, but also on your psyche. It is even suitable for pregnant women, children of all ages and even your pets.


An effective, gentle and ethical formula

Haevyl Impulse is made from carefully selected natural ingredients. In addition, they are all purely plant-derived and not tested on animals. The product therefore proudly bears the vegan and cruelty-free label. Naturally, it does not contain GMO raw materials, artificial colours, synthetic perfumes, parabens, microplastics or other potentially harmful ingredients.

So what does it actually contain? The best of herbs and vegetable oils! It uses the natural properties of natural substances and thus manages to offer a strong yet gentle effect. In this product you will find extracts from plants such as:

 • Cubeb laurel fruit oil - has significant antifungal and anti-inflammatory effects. It is used to treat pain and swelling. It also relieves spasmodic conditions and has antidepressant effects;
 • Orange peel essential oil - has anticonvulsant effects, relieves upset stomach, favourably affects bowel peristalsis, improves digestion, relieves nausea and flatulence, also acts as a natural antidepressant, eliminates stress, is good for anxiety, sadness, nervousness and insomnia, has antiseptic, anti-inflammatory and cleansing effects;
 • castor oil - relieves digestive problems, strengthens the liver, relieves pain and has strong healing properties;
 • Marjoram essential oil - strengthens the nerves, supports the digestive, respiratory and nervous systems, relieves nervous tension, calms the heart. Releases emotional blocks, brings contentment and refreshment;
 • Peppermint - causes cooling refreshment, has anti-inflammatory effects, has calming and soothing effects. It also has a calming effect on the digestive tract and also on the psyche;


Through advanced technology for maximum effect

Haevyl Impulse, like other Lavylites products, works on a principle that is still new in the cosmetic industry. It consists in a unique technology for extracting the active ingredients, which combines advanced discoveries in the field of biology and quantum physics.

This is because the raw materials used are used to extract so-called nanoeffectors - very small parts of the original raw materials that measure just one or two nanometres. They are also referred to as energy patterns, as they carry the information of the individual raw materials and then transmit it to the human body. Thanks to their properties, nanoeffectors penetrate deep into the body, making them very fast, effective and also long-lasting.

With registration you save 10 - 20%

Want to buy LAVYcosmetics products cheaper? As a registered user, you get the opportunity to benefit from a 10 - 20% discount with every purchase (loyalty system). In addition, premium content will be unlocked and you will have plenty of additional tips on how to use all our products. Of course, you also have access to special promotions and expert advice. So make the most of your experience with LAVYcosmetics!

I want to register


Instructions for use:

The daily dose is 15 ml (1 scoop). Alternatively, dilute 15 ml of concentrate in half a litre of water and drink throughout the day. Store in the refrigerator after opening. The dosage is the same for children and adults.


Ingredients:

Aqua, Citrus Aurantium Dulcis Fruit Extract, Fructose/Glucose Syrup, Blackcurrant Juice, Soluble Glucose Fibre, Cranberry Juice, Ascorbic Acid, Lime Juice, Peg-35 Castoroil, Isomaltulose, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Steviol Glycosides, Citrus Medica Vulgaris Peel Oil, Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil Expressed, Litsea Cubeba Fruit Oil, Zingiber Officinale Root Oil, Lavandula Officinalis Flower Oil, Ricinus Communis Seed Oil, Origanum Majorana Herb Oil, Mentha Piperita Oil, Rose Flower Oil.

Write to us (Answers 3)

Questions already answered (3)

2.5.2024 Anna

Jestem po przeszczepie nerki biorę imunosupresję czy mogło stosować jednocześnie HAEVYL IMPULSE?

Jsem po transplantaci ledviny, užívám imunosupresiva, mohl by se současně užívat HAEVYL IMPULSE?

Witam, tak. Zalecamy stosowanie Haevyl Impulse do picia i Lavyl Auricum Sensitive 2-3 razy dziennie na nerki i podbrzusze.
Z poważaniem Michał LAVYcosmetics.com

Dobrý den, ano. Doporučujeme Haevyl Impulse na pití a Lavyl Auricum Sensitive aplikovat 2-3x denně na oblast ledvin a podbřišek.
S pozdravem Michal LAVYcosmetics.com

22.4.2024 Zdena Kubařová

Je možné Haevyl Impulse užívat zároveň při užívání antibiotik? Děkuji.

Dobrý den, paní Kubařová,

je velmi vhodné, používat naše produkty s antibiotiky, protože zesilují jejich účinek. 

S pozdravem, Michal, LAVYcosmetics.com

8.10.2023 Dana Klofáčová

Dobrý den, mohu HAEVYL IMPULSE 450ML používat opakovaně? Nebo je známá nějaká očistná kůra. Případně jak často pro sebe mohu HAEVYL IMPULSE 450ML zařadit, pokud pocítím zlepšení zdraví?
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den pani Klofáčová, ano, užívání není nijak omezeno. Produkt je přírodní a bez jakýchkoli negativních vedlejších účinků. Naopak, pravidelné užívání Haevyl Impulse, bude neustále doplňovat do těla potřebné výživné látky a bude udržovat střevní mikrobiom, trávení, vylučování, hospodaření s vodu a správné PH těla v dokonalém stavu.

Do you have a question? Write to us

By sending a message you agree to terms and conditions for processing personal data.

Rating (7)

Customer reviews in front of you

100 %
 • 5
  7
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
 • 0
  0

Verbal evaluation

17.7.2024 Adriana Vendl

Neskutečný produkt!!! Pomohl nám a nyní mám mnohem více energie! S dcerkou (3 roky) jsme dostaly úporné virové střevní potíže, což je u malých dětí dlouhodobě dost nebezpečné kvůli rychlé dehydrataci. Chtěla jsem se vyvarovat hospitalizaci. Byl nám doporučen Haevyl Impulse. Přírodní produkty doma používáme, ale obávala jsem se chuti, aby dcerka byla ochotná ho vypít. Hned jak uviděla červený obal, řekla, že chce červenou medicínu. Navíc jí chutnal, a pak se už sama připomínala, že je čas na červenou medicínu. Mě chutí překvapil, příjemná chuť bylin se ve vodě rozptýlí a spíše vodu ovoní, než ochutí. Vzaly jsme si obě první dávku odpoledne. Druhý den ráno normální fungování, jako kdyby x dní průjmů vůbec neproběhlo!!!! Dost mě překvapilo, jak rychlý nástup účinku byl. Nicméně nejde o produkt, který vás zabetonuje, ale spíše optimalizuje fungování. Produkt jsme následně dopoužívaly, a tak jsem se rozhodla napsat recenzi. Přišlo mi zajímavé, že jsem hned od začátku cítila, že se v těle něco děje. Cítila jsem jakési jemné brnění nebo vibrování v oblasti střev. V prvním týdnu bylo na výsledných produktech znát, že se tělo skutečně čistí. Po týdnu jsem začala cítit nárůst energie. A druhý týden jsem večer cítila jako takové poklepávání v oblasti tenkého střeva (jako když má miminko škytavku) a mám pocit, že se odstraňovaly nějaké silnější nánosy, protože jsem cítila i lehkou psychickou nepohodu. Je to všechno propojené, takže jsem tušila, že je to jen očistný proces. Po dvou týdnech cítím, že vše funguje perfektně, hladce, tak jak má. Třetí týden mnohem více energie a pocit lehkého těla. Přestože jsem se dost pohybovala mezi nemocnými lidmi, nic jsem nechytla, řekla bych že pozitivně působí i na imunitu! Určitě v rámci údržby svého těla i bez toho, aniž by člověk měl potíže, bych tento produkt doporučila. Na střevní potíže doporučuji všemi deseti! Funguje perfektně a je čistě přírodní!!! Občas jsem cítila, že mě po vypití tlačí žaludek, tak jsem snížila dávku a zjistila, že mi nejvíc vyhovuje 7 ml ráno a 10 večer. Mám 59 kg a jsem na bylinky citlivá. Malé jsem intuitivně dávala 3 ml. I takto nízká dávka ihned zaúčinkovala!

 • PŮSOBÍ RYCHLE A OPRAVDU FUNGUJE čistě přírodní bylinný produkt kvalitní suroviny zemitě bylinková chuť a vůně zvládla vypít i dcerka a chutnal jí jemný k tělu vyčistí a odlehčí
14.5.2024 Hana Bendová

 • Great product, Haevyl Impulse, for which we thank you very much. Our whole family uses it, it helps us all a lot. It has helped my son from his persistent constipation, my mother has noticed the effects of the juice on her increased vital energy, improved immunity - tonsillitis and viruses have stopped as if by magic, my husband suffers from oesophageal reflux and Haevyl is doing him a lot of good for this problem. For me, after several years of unspecified problems with my stomach, when no medicine helped, and I was desperate with nausea and weakness - Haevyl impulse miraculously helped me, I took it for 5 months, and it relieved me of indigestion and nausea . And after a long time I experienced what it is like to feel good. Unfortunately, after stopping it, these problems started to bother me again. So actually, I'm still taking Haevyl. But currently it is the only product that helps me! I'm very grateful for it and thank you. We also have good feedback on Lavyl Auricum, it helped with an ingrown toenail, headache, our dog with limb pain. thank you Hanka
 • higher price but quality
14.2.2023 Irena Kurfiřtová

15.10.2022 Ada

 • This product is amazing. I have had a long term problem with cramps in my abdomen and frequent diarrhea. I have been taking the juice for 3 weeks and am pain free. I will definitely be going back to it. It is excellent. I recommend
4.4.2022 Jaroslava

I've also had Lavyl Auricum sensitive and it's amazing too. It helped my back pain very quickly. Thank you

 • I have excellent readings after the blood draw. I was only diagnosed with Lyme, so I was given antibiotics. Otherwise, the other products of this company are excellent.
 • nic
3.4.2022 Petr

Fantastic preparation, helped me a lot

 • For many years I suffered from constipation and such various problems. For the second month I drink a pint of lukewarm water with one scoop of this juice in the morning on an empty stomach and all my problems are gone. My bowels work perfectly and I feel great. And I like it. It will remain my morning drink. My wife used to drink lemon water, but now she's on this juice too. Both of us are satisfied.
4.3.2022 Ivana Hansíková

So I already have HAEVYL IMPULSE juice at home! It should rather be called ELIXIR, because what 15 ml a day can do is unbelievable.

 • I have a bit lazy gut for some reason unknown to me and I'm an older model as well, so I'm happy to enjoy the Elixir, it's proven itself. So see you soon!

Ohodnoťte product

By sending a message you agree to terms and conditions for processing personal data.

Videos

Don't let any event, news or advice escape you...

Sign up for newsletters

Login

Forgotten password (password reset)
Don't have an account? Register